گزارشنخستین نمایشگاه مد و مانتو همه چیز در خدمت سلیقه مخاطبان

نخستین نمایشگاه مد و مانتو همه چیز در خدمت سلیقه مخاطبان

 
این روزها نخستین نمایشگاه ملی مد و مانتو در فرهنگسرای نیاوران درحال برگزاری است. در این نمایشگاه تولیدکنندگان و طراحان آخرین مدل های خود را به نمایش گذاشته اند. تماشای مدل های جدید مانتو همیشه برای خانم ها جذاب است و اردحام جلوی نمایشگاه نیز موید همین نکته است.
سایبان های نارنجی اولین چیزی است که به چشم می آید. پیش از هر چیز غرفه نقاشی کودکان به چشم می خورد ، مثل همیشه مکانی برای کودکانی که همراه با مادر خود به نمایشگاه آمده اند در نظر گرفته شده است تا آن ها هم ساعت خوشی را در فرهنگسرا داشته باشند. بعد از آن غرفه هایی است که به تولیدکنندگان مانتو اختصاص داده شده است تا آخرین مدل های مانتو و پالتو را در معرض دید قرار داده اند. بازدید کنندگان از ابتدای ورود به تک تک غرفه ها سر می زنند و مشغول پرسیدن قیمت و گرفتن نشانی از آنها می شوند .
 از عناصر سنتی تا پرده ای از مه در نمایشگاه
در تالار اصلی قبل از ورود پرده مه یا فاگ اسکرین توجه مردم و به ویژه عکاسان را به خودش جلب می کند. تصویر زنان با لباس های محلی از قومیت های مختلف بر روی پرده نقش بسته است. شما برای ورود به نمایشگاه از میان تصویری از مانتوها رد می شوید که بر روی چرده ای از مه نقش گرفته است . این تکنولوژی برای اولین بار است که به ایران آمده و در این نمایشگاه به کار رفته است. از مجموع سه سالن اصلی ، دو طبقه به نمایش مانتوهای طراحی شده توسط طراحان حرفه ای و آماتور اختصاص دارد و یک طبقه هم به عرضه مانتوهای  چرمی. در طراحی مانتو ها به عناصر سنتی و فرهنگ ایرانی توجه شده است و مانتوهای مجلسی هم خوش دوخت هستند. طراحانی که کار آن ها در نمایشگاه حضور دارد سعی کرده اند که سلیقه مخاطبان با سن و سال مختلف و طبقات مختلف جامعه را در نظر بگیرند بنابراین مانتوهای این نمایشگاه هم اداری است ، هم مجلسی و هم عمومی.
طراحان و تولیدکنندگان به گفت و گو می نشینند
یکی از مهمترین بخش های تمایشگاه اختصاص مکانی برای تعامل طراحان، تولیدکنندگان و مردم است. در گفت و گو با یکی از تولیدکنندگان او نقطه مثبت نمایشگاه را همین تعامل مستقیم و پیوند خوردن تولیدکنندگان و طراحان عنوان می کند. او معتقد است طراحانی که به طور کلاسیک در این زمینه تحصیل کرده اند می توانند به تولیدکنندگان کمک کنند تا شاهد وضعیت مناسب تری در عرضه مانتوها باشیم. طراحان مکانی برای معرفی توانمندی های خود نداشته اند و این نمایشگاه فرصت مناسبی برای تحقق این امر است.
طراح برتر را بازدیدکنندگان انتخاب می کنند
نمام تلاش هاس صورت گرفته در خدمات تامین سلیقه مخاطبان است حلی اگر نمایشگاه نتوانسنه باشد تمام سلیقه ها را تامین کند، ولی به هر حال بازار که زنجیره ای از طراحی تا توزیع را شامل می شود اصولا در خدمت سلیقه مشتری است. ستاد برگراری نمایشگاه برای اطلاع بیشنر از سلیقه بازید کنندگان به یک نظرخواهی اقدام کرده و به بهترین طرح برگزیده از نظر مردم جایزه نقدی اهدا خواهد کرد . بازدید کنندگان باید نظر خود را با یک پیام کوتاه به شماره 30006715 ارسال کنند.
نمایشگاه مکانی برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی
بازدید کنندگان می گویند که اگر سلیقه آنها توسط تولیذ کتتدگان داخلی تامین شود ترجیح می دهند محصولات ایرانی بخرند .  یک معلم می گوید که به جز برخی از طبقات اجنماعی که مد را بر اساس برند انتخاب می کنند عموم مردم به زیبایی و کیفیت و قیمت بها می دهند و اگر تولید کنندگان ایرانی به این پارامترها توجه کنند واقع هر ایرانی از اینکه جنس ایرانی بپوشد افتخار می کند .آنهم در شرایطی که بیکاری جوانان برای همه قابل لمس است.
یک دانشجوی معماری بازدید کننده نیز می گوید: تنوع محصولات ارایه شده در این نمایشگاه ها تاکنون زیاد نبوده و می شود حدس زد که به هر حال این توان بدنه صنعت ما هم هست چون من آثاری از امثال خانم زمانی در نمایشگاه دیدم که در شمار بهترین طراحان ایران هستند و بیشتر تولیدکنندگان هم در نمایشگاه حضور داشتند .نمایشگاه تا جمعه چهارم آذرماه تمدید شده است.