به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 
  • اخبار

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور: طرح استفاده از لباس سنتی در محافل رسمی قابلیت ملی شدن دارد

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور: طرح استفاده از لباس سنتی در محافل رسمی قابلیت ملی شدن دارد
بندرعباس - دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور گفت: طرح استفاده از لباس سنتی به عنوان لباس رسمی که در استان هرمزگان اجرایی شد قابلیت اجرای ملی دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از فرهنگ و ارشاد هرمزگان، حمید قبادی در آیین اختتامه سومین جشنواره مد و لباس خلیج فارس گفت: طرح استفاده از لباس سنتی بعنوان لباس رسمی که از سوی مدیرکل فرهنگ و ارشاداسلامی و استاندار فرهیخته هرمزگان پیشنهاد شده قابلیت اجرای ملی دارد و طراحان لباس کشور می توانند دراین زمینه فعالیت بی نظیری داشته باشند.

قبادی، لباس را به عنوان یک عنصر مقاومت در دهه‌های مختلف ایران بیان کرد و گفت: این لباس اقوام مختلف بود که با تهاجم فرهنگی به صورت علنی مقابله کرد و عزت و سربلندی را به ارمغان آورد، استان‌هایی که لباس سنتی ایشان دارای ظرفیت انتقال دهندگی مفهوم عالی فرهنگ ایرانی- اسلامی است باید در شکل‌های مختلف ، زمینه نهادینه سازی آن را در جامعه فراهم کنند.

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور پیشگامی هرمزگان در این عرصه را به فال نیک گرفت و آن را مقدمه ای برای حرکتی برنامه ریزی شده در مسیر احیاء سنت های پوششی مردم هرمنطقه در قالب لباس  رسمی همان منطقه برشمرد.

 وی وحدت رویه فرهنگی  یک ملت را زاییده خرده فرهنگ ها دانست و افزود:این  تنوع فرهنگی اقلیم ها با قرار گرفتن کنار هم اشتراک فرهنگی و وحدت رویه فرهنگی یک ملت را پدید می‌آورند و هنرمندان در جشنواره مد و لباس خلیج فارس ثابت  کردند برای یک طراحی خوب فکر و اندیشه لازم است و قابلیت تولید محصولات متنوع متناسب با سلیقه‌های افراد مختلف وجود دارد.

جشنواره منطقه‌ای مد و لباس ایرانی و اسلامی خلیج فارس از سال ۹۵ توسط اداره کل فرهنگ و ارشاداسلامی هرمزگان در بخش های مختلف علمی- طراحی و دوخت مانتو اجتماع و مجلسی- پیراهن مردانه، بافت و چاپ پارچه پایه گذاری شده که دوره های اول و دوم آن در بندرعباس و دوره سوم آن به میزبانی اداره کل فرهنگ و ارشاداسلامی بوشهر از ١٦ تا ١٨ اردیبهشت ماه جاری در کارگاه‌های رشته طراحی و دوخت دانشکده دخترانه الزهرا بوشهر با  رقابت و دوخت حضوری ۲۱ گروه هنرمندان «طراح،دوزنده، رودوز» از استان‌های خوزستان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان برگزار شد.

۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۰۹:۱۷
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این پورتال متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد