اخبار

تاکید داور جشنواره مد ولباس فجر :فرهنگ عاشورادرقالب لباس عاشورایی به جهانیان صادرشود

تاکید داور جشنواره مد ولباس فجر :فرهنگ عاشورادرقالب لباس عاشورایی به جهانیان صادرشود
کاظمی با تاکید براینکه فرهنگ عاشورادرقالب لباس عاشورایی باید به جهانیان صادرشود، گفت: کشورمان ایران همانطور که در صادرکردن انقلاب اسلامی به جهانیان موفق عمل کرده است باید در انتقال فرهنگ عاشورادرقالب برگزاری نمایشگاه لباس عاشورایی به جهانیان وارد عمل شود.

خدیجه کاظمی استاددانشگاه شریعتی تهران درباره ضرورت برگزاری جشنواره های متعدد مد ولباس در گفت وگو با ستادخبری سومین نمایشگاه لباس عاشورایی، گفت :برگزاری یک چنین جشنواره ها و نمایشگاه هایی با محوریت پوشش مدولباس عاشورایی درکشور یک نیاز اساسی بود و جای خالی آن همیشه احساس میشد.

وی با بیان اینکه سومین دوره نمایشگاه لباس عاشورایی در تهران برگزار می شود، تصریح کرد: جا دارد این نمایشگاه درسطح استان ها و حتی کشورهای خارجی نیز برگزار شود چون نمایشگاه لباس عاشورایی مختص ایرانیان نیست و همه ساله مشاهده می کنیم که مردم با هرنژاد و قومیت و زبان از کشورهای مختلف سالروزشهادت سید وسالارشهیدان زنده نگاه میدارند و عزاداری می کنند و در راهپیمایی اربعین نیز شرکت می کنندبنابراین نمایشگاه لباس عاشورایی پیام بین المللی برای جهانیان دارد.

داورجشنواره مدو لباس  فجر افزود: ایرانیان در برگزاری همه ساله مراسم  عاشورا وتاسوعای حسینی المان هایی را در عزارداری مانندعلم، پرچم وغیره استفاده می کنند که هریک دارای مفاهیم و معانی خاصی هستند، مردم بسیاری از المان های عاشورایی رابه طور خاص نمی شناسند، مثلا نمی دانند که سرو، دست ،علم سمبل چه چیزی است وشیر چه نمادی در واقعه عاشوراوشمشیر چه معنایی دارد هرکدام از این المان ها دارای مفهوم و معنای خاصی از واقعه عاشورا است.

کاظمی اظهارداشت: نمایشگاه لباس عاشورایی می تواند در راستای شناساندن نمادها و المان های مربوط به واقعه عاشوراوانتقال فرهنگ عاشورا، به عنوان یک رویدادفرهنگی مهم در کشور موثر واقع شود.

استاد دانشگاه شریعتی خاطرنشان ساخت: وقتی از مردم می پرسیم که چرا در ایام محرم و صفر لباس مشکی به تن می کنند پاسخ های متعددی را می دهند عده ای اعتقاد دارند لباس مشکی نوعی ابراز همدردی با اهل بیت عصمت و طهارت علیه السلام است و برخی هم احترام به ماه محرم و شهادت سید وسالار شهیدان می دانند، بهتر است که در خصوص نوع پوشش مردم در ایام محرم ، لباسی را به جامعه بتوان طراحی وعرضه کرد که مطابق با عرف جامعه و جلوگیری از ترویج لباس های نامناسب در مراسم عزاداری و هیات های مذهبی باشد.لباس هاباید طوری طراحی شوند که با معانی و مفاهیم عاشورایی هماهنگی و همخوانی داشته باشد.

وی درادامه افزود: در دهه های گذشته که نه ماهواره ای وجود داشته و نه تلگرام و اینترنت، برای تبلیغات، مفاهیم و معانی خاص را بر روی پشت وجلوی لباس چاپ می کردند مثلا در کشور انگلستان افرادی بودند که با لباس هایی منقش به تصاویر تبلیغاتی در سطح شهر می گشتند و معانی خاصی را به سمع و نظر مردم می رساندند.لذا فرهنگ عاشورا که غنی تر از هر فرهنگی در جهان است نیز می تواند از طریق لباس به نسل های مختلف منتقل شود.

مدیرپروه دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد38در رشته طراحی دوخت و لباس ادامه داد: همه المان های عاشورا به نوعی با هویت ایرانی اسلامی ما همخوانی دارد المان ها حاوی مفاهیمی چون رشادت،وفاداری،آزادگی،شهادت،شجاعت،آزادی خواهی وعدالت است که ترویج  وتزریق فرهنگ عاشورا درجامعه یک نیازمهم و اساسی است.

 

وی با بیان اینکه برگزاری نمایشگاه لباس عاشورایی می تواند در راستای تحقق شعار سال "حمایت از کالای ایرانی" نقش بسزایی ایفا کند، گفت: برخی از مفاهیم برگرفته از فرهنگ عاشورا را می توان در قالب یک پوشش و مد اسلامی تولید وچاپ بوسیله پارچه هاو دوخت ایرانی عرضه کرد واگر چنین شود ما توانسته ایم در جهت شکوفایی تولید انبوه و حمایت از کالای ایرانی گامی موثر برداریم.

 کاظمی بابیان اینکه هویت هر شهروند ایرانی برگرفته از تمدن اصیل ایرانی واسلامی است، افزود: چون هویت مردم ایران با دین و فرهنگ آمیخته شده برای جهانیان شناخته شده است.در نمایشگاه لباس عاشورایی در سالهای آینده پیشنهاد میکنم بخشی را با نام کارگاه طراحی و دوخت با ایده های جدید و آنی برای عموم مردم در نظر گرفته شود تاایده های خلاقانه مردم عادی که دربازدید ازنمایشگاه به ذهنشان میرسد جمع آوری و درطراحی و دوخت لباس با محوریت فرهنگ عاشورایی استفاده شود.

این استاد دانشگاه ایده ای رانیز برای بهتر برگزاری این نمایشگاه در سالهای آینده مطرح کرد:شاید برخی ازمردم  که رشته طراحی و دوخت نمیدانند در نمایشگاه لباس عاشورایی شرکت کنند وشاید طرح های جالبی در ذهن های خلاق آنها نقش ببندد  ونتوانند جایی بازگو کنند به نظر من نمایشگاه باید کارگاهی رابه این موضوع اختصاص دهد و نظرات و ایده های خلاقانه و نو مردم را نیز جمع آوری

۱۸ مهر ۱۳۹۷ ۱۷:۱۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید